Kayak Merkezleri, Kayak Turları, Kayak Otelleri Hakkında Bilgiler

Kayak Turizmi ve Kayak Hakkında Bilgi

21 Aralık, 2010

Kayak Turizmi kış aylarının vazgeçilmezlerinden biri olduğu gibi kayak hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler içinde oldukça önemli bir faaliyettir.

Kayak Sporları’nın İnsanların doğayla yapmış olduğu yaşam savaşı sonucunda ortaya çıkması kayak hakkında bilinen genel bilgilerdendir.

Çok öncelere dayanan eski bir spor dalı olan kayak, insanların karda batmamak için ayaklarına bağladıkları ağaç parçaları ile ortaya çıktığı biliniyor.

Dünyada ilk Kayak Kulübü 1877 yılında Fridtjof Nansen’in girişimleriyle Norveç’te kuruldu. Daha sonra 1890 yılında Almanya,1894 te Avusturya, 1901 ve 1903 yıllarında Fransa ve İngiltere’ de kurulan Kayak Kulüpleri açılarak gelişimini arttırmıştır.

Bern’ de 1924 yılında Uluslararası Kayak Federasyonu (Federation International de Ski) kurulmasının ardından aynı yıl Kış Olimpiyatları programına dahil edildi. FIS’ in 1925’te düzenlediği “Alp Disiplini” ve 1931’de düzenlediği “Alp Disiplini” yarışları günümüzde hala her dört yılda bir farklı bölgelerde diğerlerinden bağımsız olarak yapılmaktadır.

İlk olarak 1933 yılında Galatasaray Lisesi’nden öğretmenlerin Uludağ’da kayak yaptıkları ve Türkiye’ de Kayak Sporu’nun da bu şekilde başladığı bilinmektedir.

Kayak Turizmi ve hakkında bilmek istedikleriniz her şeyi web sitemizden takip edebilirsiniz.

Kayak Terimleri

Carving; Carving  kavisli bir kayak dönüşüne verilen addır.

Kenar Kesimi;Kenar kesimi milimetre cinsinden bir kayağın burun, bel ve kuyruk genişliği arasındaki farktır.

Etkin Kenar; Etkin kenar kayağın kar ile temas eden bölümüdür.

Kayak Genişliği;  Kayağın bel genişliği (bağlamaların altındaki genişlik) kayağın değişik koşullarda davranışını belirler.

Esneklik; Bir kayağın esnekliği veya boyutsal sertliği, nerede ve nasıl kayılabileceğini büyük ölçüde etkiler. Esnekliği sert olan kayaklar yüksek hızlarda ve ezilmiş sert yüzeylerde oluşan şokları emebilirler.

Doğal Kayakçı Duruşu; Düz bir yüzeyde, ayakkabı tabanları birbirlerine parelel, ayaklar kayarken normal olarak kullandığınız genişlikte, diz kapağı ayakkabının ön kenarı hizasına gelecek şekilde dizler bükülmüş, kayakçının tam karşıya baktığı rahat, doğal pozisyon.

YORUMUNUZU YAZIN

 Adınız

 E-Posta (yayınlanmayacak)

Not: Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kayak Federasyonu, Kayak Hakkında, Kayak Hakkında Bilgi, Kayak Sporları, Kayak Sporu, Kayak Turizmi, Kayak Turizmi Hakkında Bilgi, Kış Olimpiyatları, Uludağda Kayak,
izi diyor ki:
23 Mayıs, 2011

çok gzl olmuş

izi diyor ki:
23 Mayıs, 2011

beden dersime yetecek bir yazı:)

St. Moritz Video

2011 Kayak Merlezleri | Turları | Otelleri